Aukcje dzieł sztuki

Dom Aukcyjny „Okna Sztuki” specjalizuje się w dawnym i współczesnym malarstwie polskim. Oferujemy bogatą kolekcję dzieł zarówno w stałej sprzedaży jak i na organizowanych aukcjach, czy monograficznych wystawach artystów.
W ofercie aukcyjnej proponujemy również rzeźbę polska i obcą, prace wybitnych grafików, fotografie.

 

Aukcje bibliofilskie

Na odbywających się dwa razy do roku aukcjach książkowych pojawiają się prawdziwe rarytasy bibliofilskie z różnych okresów.
Wprowadzamy też nowe działy jak:

 • projekty ilustracji książkowej,
 • ilustracje książkowe w Polsce Ludowej,
 • autografy i dedykacje,
 • książki dla dzieci i młodzieży.
 

Usługi i sprzedaż

Naszym klientom oferujemy:

 • sprzedaż obiektów po aukcji,
 • fachową, bezpłatną wycenę,
 • katalogi i foldery ze zdjęciem i opisem,
 • promocję w telewizji i serwisach internetowych,
 • wystawę przed aukcją w galerii,
 • profesjonalną konserwację obrazów,
 • ubezpieczenie obiektów (Warta).

Oferta sprzedaży

Domu aukcyjny „Okna Sztuki” pragnie przedstawić Państwu wybrane z katalogów aukcji dzieła sztuki, będące w naszej dyspozycji. Jest to tylko część z szerokiej oferty dzieł sztuki do których nabycia chcielibyśmy Państwa zachęcić.

UWAGA nie wszystkie obiekty przedstawione na stronie mogą być w aktualnej ofercie sprzedaży. Niektóre już zakupione dzieła mogą być widoczne na stronie do czasu jej aktualizacji!

W sprawie zakupu prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mail. Uwzględniamy kolejność zgłoszeń.


Kontakt

OKNA SZTUKI - Dom Aukcyjny
Maria i Andrzej Ochalscy
ul. Grodeckiego 17
05-822 Milanówek
tel.: +48 22 755 83 11
kom.: +48 503 122 535
e-mail:

Królewska Fabryka Farfurowa w Belwederze

WAZON FAJANSOWY typu „chinoiserie”, ok. 1770 – 1780


fajans ręcznie malowany, wysokość 37,5 cm, wylew obcięty do formy cylindrycznej (pierwotnie miał formę szerokiego, wywiniętego kielicha), sygnowany na podstawie „Varsovie”.

Manufakturę fajansu na terenach Belwederu w Warszawie założył w 1770 r. król Stanisław August. Wyrabiano tam dekoracyjne wielkie wazony i luksusowe zastawy stołowe kryte szkliwem cynowym i malowane farbami naszkliwnymi. Kształty naczyń i dekoracje wzorowano głównie na porcelanie chińskiej i japońskiej, przetwarzając wschodnie motywy w guście rokoka. Wazony z wcześniejszego okresu produkcji były białokremowe, zdobione delikatnymi girlandami i rozrzuconymi na powierzchni naczynia pękami kwiatów, motylami i ptakami w stylu rokoko, wzorem porcelany saskiej i wiedeńskiej.

Szybko jednak w dekoracji fajansów belwederskich przeważyły motywy wschodnie: stylizowane barwne kwiaty, ptaki rajskie i bażanty, scenki z Chińczykami i Chinkami, motywy chińskiej architektury. Najbardziej charakterystyczne dla Belwederu były wazony gruszkowate z cylindryczną szyją i wazony o korpusie kulistym lub gruszkowatym na nodze w kształcie kielicha odwróconego, z szyją również w kształcie kielicha o szerokim, wywiniętym wylewie.
Produkcja manufaktury w Belwederze była przeznaczona głównie dla Stanisława Augusta, do dekoracji wnętrz królewskich rezydencji i na cenne podarunki. Najsłynniejszym dziełem manufaktury był serwis zwany sułtańskim, ofiarowany sułtanowi Abdul Hamidowi I w 1777 r., wzorowany na porcelanie japońskiej, złożony ze 160 sztuk naczyń. Część z nich zachowała się w muzeum Topkapi Sarai w Stambule, niektóre sztuki próbne w Muzeum Narodowym w Krakowie i w Warszawie.
Fajanse belwederskie odznaczały się wysokim poziomem artystycznym pod względem formy, ze smakiem komponowanej dekoracji o starannym rysunku i ciepłej gamie barwnej, natomiast technicznie były bardzo niedoskonałe – tym samym nietrwałe. Nieopłacalność produkcji oraz konkurencja ceramiki angielskiej i fajansów warszawskiej manufaktury Wolffa doprowadziły do zamknięcia królewskiej manufaktury w 1783 r.

Niezwykła rzadkość antykwaryczna. Po raz pierwszy na aukcjach.

Numer katalogowy: 2016 044 106

Cena: 201 300,-
© 2019 Okna Sztuki

|

Prawa zastrzeżone

|

odwiedzin

|

adresów IP

|

Design: PASSJA.PL